W obecnych czasach chyba te dwa monitory są coraz bardziej popularne  i często nie tylko dwa, a 3 i więcej. W sumie się nie dziwie, bo odkąd sam pierwszy raz pracowałem na dwóch monitorach to teraz nigdy bym nie wrócił do pracy na jednym. Można powiedzieć, że powoli robi się to standardem szczególnie w branżach gdzie trzeba pracować na danych tak jak np. programiści.

Po co więcej, monitorów?

Na pewno dla wygody i produktywności. Co do produktywności to jest to udowodnione badaniami,
badania wykazały, że używanie dwóch lub więcej monitorów znacznie poprawia wydajność.


Co mówią badania?

Wszyscy uczestnicy spędzili godzinę pracując z jednym monitorem, a następnie godzinę pracując z dwoma lub trzema. Ich zadanie polegało na korekcie tekstów w Wordzie, slajdów w PowerPoincie i arkuszy w Excelu.  Wyniki badania wykazały znaczną poprawę wydajności: o 10% większą produktywność w tym samym okresie czasu i o 33% mniej błędów.


Drugie badanie, przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Utah, stanowiło kontynuację badania wyżej. Jego celem było ustalenie, jaki wpływ na wydajność ma rozmiar ekranu i liczba monitorów. Wyniki wyrażono jako ilość czasu potrzebną, aby wykonać konkretne zadanie.

Wyniki badania wykazały związek między rozmiarem monitora i produktywnością – im większa przekątna ekranu, tym większa była produktywność. Ponadto wzrost produktywności był większy przy pracy z dwoma osobnymi monitorami niż przy pracy z jednym monitorem zapewniającym taką samą powierzchnię ekranu. Najbardziej produktywna okazała się praca z 26-calowym monitorem panoramicznym oraz praca z dwoma monitorami 20-calowymi. Wydajność wzrosła o ponad 40% w porównaniu z jednym monitorem 18-calowym.

Link do badań: https://collections.lib.utah.edu/details?id=214166

Jak zaprojektować stanowisko pracy z kilkoma monitorami?

Jeżeli zamierzamy pracować z dwoma lub z kilkoma monitorami powinniśmy zastosować kilka  reguł, aby rzeczywiście lepiej nam się pracowało.


Zacznijmy od ustawienia monitorów.

Jeżeli korzystamy z 2 monitorów, możemy je ustawić na dwa sposoby i będzie to uzależnione od naszej pracy. Jeżeli nasza praca w znacznym stopniu to analizowanie danych z kilku ekranów można je ustawić tak, aby oba monitory były ustawione pod kątem 15 stopni z lewej i analogicznie z prawej strony.

Druga opcja to ustawienie głównego monitora naprzeciwko nas zaś monitor dodatkowy będzie po lewej lub po prawej stronie. Ustawiony pod kątem 15 stopni. Ta konfiguracja jest najkorzystniejsza dla osób, które spędzają większość czasu wykonując zadania wymagające tylko jednego monitora. Zapobiegnie to nadmiernemu obracaniu głowy.

Ustawiając monitory musimy pamiętać również o tym, aby je dostawić maksymalnie do siebie. Tak, aby odstępy między nimi były jak najmniejsze.

Odpowiedni kąt

Każdy z monitorów, z których korzysta pracownik powinien być ustawiony prostopadle do linii widzenia. Ustawienie prostopadle do linii widzenia dotyczy zarówno monitorów znajdujących się po lewej i po prawej stronie monitora głównego lub monitorów głównych. Gdy nie obracamy szyją, nasze pole widzenia wynosi ok. 30 stopni na prawo i lewo. To oznacza, że po ustawieniu monitora w zalecanej odległości poziome pole widzenia ma tylko 365 mm szerokości. Aby widzieć drugi monitor, trzeba więc obracać szyją. W ograniczeniu ruchów szyi pomoże ustawienie rzadziej używanych monitorów po obu stronach głównego ekranu i ich odpowiednie odchylenie.

Odległość monitora

Optymalna odległości  oczu  od monitorów wynosi  60cm.  Indywidualne  preferencje  dystansu  obserwacji  są zróżnicowane i zawierają się w przedziale 50 do 80cm dla monitorów, które pracownik obserwuje stale. Monitory, które pracownik obserwuje sporadycznie lub od czasu do czasu mogą znajdować się w nieznacznie większej odległości na przykład 80-100 cm, np. monitory dozorowe.
Dodatkowe monitory mogą być ustawione w dalszej odległości, jednak w każdym przypadku należy określić czy obraz oraz wielkość liter i znaków na ekranie jest wystarczająco czytelny dla pracownika.

Jakie akcesoria można użyć?

  • Ramię na jeden monitor lub dwa monitory – pozwala odpowiednio ustawić monitory,
  • stand na monitory,
  • podstawki na laptopa .

Dodaj komentarz

Add to cart