W jednym z wcześniejszych nagrań mówiliśmy o tym jak wybrać odpowiedni fotel do pracy przy biurku, czym się sugerować przy wyborze i tak dalej. Jednak wydaję mi się, że pominęliśmy jeszcze alternatywy dla foteli  i dzisiaj przedstawimy kilka z nich,a takżę odpowiemy na pytanie czy warto w takie sie zaopatrzyć. 

Stołek balansujący

Pierwszą alternatywą jest stołek balansujący, który kształtem przypomina hoker barowy. Konstrukcja stołka pozwala na swobodne balansowanie ciałem w celu utrzymania odpowiedniej pozycji i prostego kręgosłupa. Automatycznie jest wymuszana prawidłowa postawa. Konstrukcja, a dokładniej zaokrąglona podstawa pozwala na balansowanie ale nie powinniśmy się też przewrócić. Podczas balansowania pracują mięśnie pleców i brzucha, dzięki czemu jest to w pewnym sensie aktywne siedzenie.

Jest to fajne rozwiązanie żeby skorzystać kilka razy w ciągu dnia, jednak według nas nie nadaję się jako całkowite zastępstwo dla fotela ergonomicznego.

Piłka do siedzenia

Piłka działa podobnie jak stołek balansujący, czyli pozwala na swobodne balansowanie ciałem. Dzięki pracy mięśni brzucha oraz pleców utrzymujemy równowagę. Wybierając piłkę warto zwrócić uwagę na dobór piłki do wzrostu. Mając wzrost ok 175 cm powinniśmy wybrac piłkę o średnicy 65 cm. Piła tak jak i stołek nadaje się na chwilową odskocznie od siedzenia na fotelu. Siedzenie na takiej piłce cały dzień może być po prostu nie wygodne.


Klęcznik 

Klęcznik może się kojarzyć bardziej z kościołem niż z ergonomicznym siedzeniem. O ile można go nazwać siedzeniem, ponieważ korzystając z klęcznika przybieramy pozycje trochę siedząca i trochę klęczącą. Może się wydawać niewygodny, ale to tylko z pozoru, ponieważ klęcznik wymusza odpowiednią postawę dla naszego kręgosłupa. Tak jak pozsotałe wcześniej wspomniane alternatywy, można z niego korzystać ok. 2-4 godzin. Takie są zalecenia lekarzy, którzy równeiż sie podpisują pod tym.

Ćwicznie przy biurku? 

Poza takimi alternatywami o których wspomnieliśmy wcześniej jest jeszcze coś dla bardziej aktywnych lub dla tych co nie mają czasu na ćwiczenia w ciągu dnia. Mowa o rowerku stacjonarnym i bieżni. Są na rynku takie modele, które idealnie nadają się do biurek regulowanych elektrycznie. Czyli podnosimy blat biurka ustawiamy rowerek lub bieżnie pod biurkiem i możemy równocześnie spacerować lub zrobić lekki treing na rowerku.

W ciągu dnia można korzystać z kilku takich alternatyw a na pewno wpłynie to korzystnie na nasze zdrowei, w szczególności kręgosłup. 

A w przypadku rowerka i bieżni na kondycje 😀

Dodaj komentarz

Add to cart