Jest to nasz szósty odcinek, w którym porozmawiamy trochę o tym jak wybrać odpowiedni blat i jak o niego dbać.
Temat wyboru blatu został już poruszony w odcinku “Jak wybrać odpowiednie biurko” to mimo wszystko nie został on wyczerpany całkowicie. Dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu, aby łatwiej było wracać wam do tego konkretnego zagadnienia.
Jeżeli stoisz przed wyborem odpowiedniego blatu, to ten odcinek pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.
Ustalenie budżetu
Standardowo proponowalibyśmy zacząć od ustalenia budżetu. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, czy możesz pozwolić sobie na blat z litego drewna, czy płyty laminowanej.
Czy tańszy oznacza gorszy?
Zacznijmy od pytania, czy tańszy znaczy gorszy? No i tutaj odpowiedź jest prosta. Niezależnie na jaki blat się zdecydujesz, to będzie on spełniał swoją funkcję w takim samym stopniu. Także niezależnie czy wybierzesz tańszy blat z płyty, czy też droższy blat z litego drewna, to tak naprawdę technicznie nie będzie żadnej różnicy.
Oczywiście lite drewno jest dużo trwalsze, bardziej odporne na pęknięcia, ale przy podstawowym wykorzystaniu blatu z płyty laminowanej również przetrwa on długie lata.
Rodzaje blatów
Przejdźmy teraz do konkretów. Zacznijmy od rodzaju blatu, a następnie wybierzemy jego wymiary. Zaczynając od najtańszego, mamy do wyboru.
Płyta laminowana vs płyta MDF
Zarówno płyta laminowana jak i MDF są drewnopochodne. W przypadku płyty laminowanej odpady i elementy nienadające się na deski zostają rozdrobnione, w efekcie czego otrzymuje się wióry. Następnie wióry te sprasowuje się z żywicą w bardzo wysokiej temperaturze i oczywiście pod dużym ciśnieniem. W efekcie czego otrzymujemy płyty wiórowe, które następnie mogą zostać oklejone czy właśnie laminowane. Natomiast w przypadku płyty MDF jest to mieszanka wiór i związków organicznych, z takiego miksu otrzymujemy znacznie cięższą i gęstszą płytę. Dla najlepszego zobrazowania. Płyta laminowana wykorzystywana jest do szkieletów mebli kuchennych, natomiast płyta MDF do frontów.
Największe różnice:
- Płyta MDF ma większe możliwości obróbki.
- Płyta MDF jest znacznie cięższa, dokładnie o 200kg/m3. To ponad 7 kg więcej przy blacie 160 × 80 cm.
- Większość blatów wykonywanych jest z płyty laminowanej.
Zalety i wady płyty laminowanej oraz MDF
Zalety:
- Cena, dużo niższa niż blat z litego drewna.
- Odporność na temperaturę, mamy tutaj na myśli kubek z gorącą kawą, ciepłe posiłki.
- Łatwe w czyszczeniu, można używać detergentów.
- Dostępność i kolorystyka, szczególnie płyty laminowane dostępne są w praktycznie każdym kolorze.
Wady:
- Nie jest to lite drewno, więc na pewno nie przetrwa tak długo. Zarówno płyta laminowana, jak i MDF jest są materaiałem drewnopochodnym
Blat z litego drewna
Najlepszy wybór dla osób, które mogą przeznaczyć na biurko regulowane większy budżet. Oczywiście biorąc pod uwagę, że pasuje to do waszego wnętrza oraz że nie zmieni się ono w najbliższym czasie.
Gatunki drewna
- Dąb, jest jednym z najtrwalszych gatunków drewna. Jest to najbardziej szlachetny gatunek drewna dostępny w naszym regionie. To właśnie te dwa powody przekonały nas do tego, aby to właśnie dębiny używać do produkcji naszych blatów.
- Buk, który ma delikatną różowo-żółtą barwę.
- Brzoza i jesion, które są podatne na barwienie i możemy im nadać nawet nieoczywiste kolory.
- Gatunki egzotyczne, takie jak orzech amerykański, mahoń, bambus czy teak.
Podczas wyboru konkretnego gatunku drewna należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego trwałość. Dla przykładu dąb używany jest do produkcji okrętów. Poza wyborem odpowiedniego gatunku należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie takiego blatu, aby posłużył nam przez lata w niepogorszonym stanie. My do naszych blatów używamy lakierów podobnych do tych, ktore wykorzystuje się przy zabezpieczaniu drewnianych schodów. Po ponad rocznym codziennym użytkowaniu takiego blatu nie widać na nim najmniejszych zadrapań i otarć. Przetrwa jeszcze przez długie lata.
Zalety:
- Lite drewno.
- Ponadczasowy wygląd.
- Trwały i solidny materiał.
Wady:
- Cena.
- Drewno pracuje i należy je odpowiednio przymocować do stelaża, aby się nie wygięło.
- Należy zawsze podstawiać podkładki pod ciemne napoje i posiłki.
Jaki wymiar blatu wybrać?
Jeżeli zdecydujecie się już na jakiś konkretny blat, to pozostanie wam ostatnia kwestia. Jak wymiar blatu wybrać. Na pewno nie powinno się wybierać przesadnie dużych lub zbyt głębokich blatów, aby z łatwością móc sięgać po przedmioty, które się na nim znajdują. Im większy blat, tym więcej miejsca. Im więcej miejsca, tym więcej rzeczy może się na nim znaleźć. A to często może powodować bałagan i mnóstwo rozpraszaczy na naszym biurku.
Głębokość blatu
Odległość monitora od naszych oczu nie powinna być mniejsza niż 50-55 centymetrów. Ale też jednocześnie nie powinna przekraczać 75 centymetrów. Dlatego taka powszechnie zalecana głębokość blatu, to 80 centymetrów. 75-70 to takie minimum, ale jeżeli masz możliwość, to wybierz 80. My osobiście pracujemy przy blatach o głębokości 70 centymetrów (pierwsze blaty robiliśmy właśnie o takim wymiarze) i czasami brakuje tych pięciu, dziesięciu centymetrów, żeby zachować wygodne rozmieszczenie klawiatury i myszki oraz oprzeć całą rękę na blacie.
Szerokość blatu
Tutaj wiele zależy od waszych możliwości, ilości sprzętu, jaki musicie zmieścić na biurku i budżetu. Jeżeli pracujesz przy laptopie czy jednym monitorze, to blat o szerokości 140 cm będzie wystarczający. Przy 2 monitorach polecalibyśmy pomyśleć o 160 cm szerokości. 180 cm i szersze blaty, polecamy dla grafików i programistów, którzy dodatkowo mają jakiś tablet czy dodatkowy laptop.
Grubość blatu
Jeżeli chodzi o grubość blatu, to nie ma ona kompletnie wpływu na naszą pracę. Tutaj już bardziej chodzi o kwestie wizualne. Grubsze blaty fajniej komponują się ze stelażami do biurek regulowanych, które przeważnie są bardzo masywne.
Podsumowanie
- Ustal swój budżet.
- Dopasuj rodzaj blatu do swojego wnętrza, budżetu i przeznaczenia. Gracz wybierze blat z płyty laminowanej, grafik czy programista pewnie zdecyduje się na lite drewno.
- Dopasuj wymiar blatu do swoich potrzeb.
Jeżeli macie do nas jakiekolwiek pytania, to jesteśmy do waszej dyspozycji. Możecie wysyłać maile, dzwonić lub pisać na chacie.