Fotel obok biurka jest równie ważnym elementem naszego miejsca pracy. Jak nie najważniejszym. Na rynku mamy różne fotele, klasyczne fotele biurowe, fotele kubełkowe – bardzo popularne ostatnio właśnie są fotele gamingowe. Mamy krzesła biurowe, fotele na kółkach i bez kółek.  Z zagłówkami i bez – opcji jest naprawdę dużo więc jak wybrać odpowiedni fotel do pracy przy biurku. 

Wybór fotela to kwestia indywidualna

Na pewno wybór fotela to sprawa indywidualna – wybierając fotel musimy się kierować naszymi potrzebami i przeznaczeniem. Inny fotel będziemy potrzebować w przypadku 8-10 godzinnej pracy przy komputerze, a inny fotel do sporadycznego korzystania np. do grania.

Jednak poza samym przeznaczeniem warto jednak kierować się kilkoma rzeczami przy wyborze i zwracać uwagę na to czy posiada niektóre elementy.

Cena

Na początek musimy ustalić oczywiście budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na fotel. I jeżeli mam być szczery do dobry fotel ergonomiczny z niższej półki to koszt 500 zł do 1000 zł. Oczywiście możemy kupić tańsze fotele jednak z doświadczenia wiem ze po roku ciągłego użytkowania często zaczynają się rozlatywać. Druga sprawa to nie są one dopasowane do każdego użytkownika. Jeżeli chcemy kupić naprawdę wypasiony fotel z pełną regulacją to musimy wziąć pod uwagę wydania 1500 do 3000zł.

Budowa fotela

Po ustaleniu odpowiedniego budżetu na pewno musimy zwrócić na budowę fotela a dokładniej na kilka jego elementów, a najważniejszymi będą siedzisko oraz oparcie.

Siedzisko

Grubość pianki
Wybierając siedzisko na pierwszym miejscu powinniśmy sprawdzić, z czego wykonane jest siedzisko, a dokładniej z jakiej grubości pianki, ponieważ w zależności od tego ile będzie ważył użytkownik powinna ona być odpowiednio gruba. Osoba cięższa będzie potrzebowała nieco grubszą piankę.

Wielkość siedziska
Kolejnym aspektem jest wielkość siedziska, siedzisko musi być dopasowane do nas nie powinno nas nic uwierać ani obcierać podczas siedzenia. Najlepszym rozwiązaniem podczas wybierania fotela to po prostu usiąść na nim i sprawdzić, czy siedzisko jest odpowiednie dla nas.

Możliwe regulacje
Warto sprawdzić, czy fotel poza standardowymi regulacjami góra-dół ma jeszcze takie regulacje jak wysuniecie siedziska w przód i tył.

Oparcie

Poza siedziskiem istotnym elementem fotela, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę to oparcie i tutaj znowu wszystko jest zależne od rozmiarów osoby, która z fotela będzie korzystała. Wysoka osoba powinna zadbać o fotel z wyższym oparciem.

Podparcie pod lędźwie

Dodatkowo warto zwrócić, aby oparcie było odpowiednio wyprofilowane, a najlepiej jeżeli jest wyposażone w podparcie pod lędźwie. Jest to bardzo istotna opcja najlepiej, żeby była w pełni regulowana, czyli góra dół i super jeżeli jest jeszcze regulacja podparcia do przodu i do tyłu dzięki temu możemy idealnie dopasować oparcie pod siebie – tak aby wymuszało poprawną postawę.

Regulacja odchylenia

Poza wspomnianym podparciem pod lędźwie fotel powinien mieć możliwość zmiany kąta odchylenia oparcia, ale takie coś posiadają chyba wszystkie fotele.

Materiał wykonania
Koniecznie warto zwrócić uwagę materiał, z jakiego jest wykonane siedzisko i oparcie. Polecam wybierac fotel z siatką typu MESH. Fotele skórzane wyglądają super, ale w gorące dni w biurze bez klimatyzacji mogą być udręką.

Zagłówek

Poza najważniejszymi elementami, czyli siedziskiem i oparcie warto zwrócić uwagę na to czy fotel posiada zagłówek i czy zagłówek ma jakieś regulacje. Dobrze, aby przynajmniej była możliwość regulacji w górę w dół tak, aby dopasować go to naszego wzrostu.

Podłokietniki

I ostatnim elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dla siebie odpowiedni fotel do pracy przy biurku są podłokietniki. Po pierwsze dobrze, aby w ogóle były. Kolejna kwestia to ważne, aby posiadały regulacje dzięki którym, będziemy mogli je dopasować do nas. Standardowe fotele raczej nie posiadają regulacji jednak te bardziej zaawansowane tak jak nasz fotel ERGOTECH wyposażony jest aż w 4 regulacje

  • góra – dół
  • do przodu – do tyłu
  • do wewnątrz – do zewnątrz
  • zmiana kąta obrócenia

Dodaj komentarz

Add to cart