PNS 5: Biurko do pracy na stojąco, jak wybrać odpowiednie?

Czy odpowiednie biurko ma znaczenie

Może zacznijmy w ogóle od tego dlaczego powinniśmy poświęcić więcej czasu na odpowiednie dopasowanie biurka i czy odpowiednie biurko ma w ogóle znaczenie. Spora część z nas spędza bardzo dużą ilość czasu przy biurku czy to pracując, czy też spędzając tam wolny czas. Jednak niewiele osób ma świadomość na temat negatywnych skutków pracy siedzącej i złej pozycji. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie i kręgosłup, to jak najbardziej powinieneś się przyłożyć i poświęcić trochę czasu, aby wybrać dobre biurko do pracy. W tym wpisie powiemy trochę o tym jak wybrać odpowiednie biurko do pracy na stojąco.

Ustalenie budżetu

Myślę, że na początku warto ustalić swój budżet, w którym chcielibyśmy się zmieścić. Zawsze jest jakaś wyjściowa, czyli ustalamy budżet i następnie do tego budżetu możemy sobie dopasować kolejne komponenty. Jeżeli już ustalimy budżet to pozwoli nam ustalić, na jaki możemy sobie pozwolić blat. Czy możemy wybrać do takiego biurka blat z drewna, czy tańszy zamiennik z płyty wiórowej. Jeżeli chodzi o cenę to w przypadku blatu jest to znacząca różnica.

Ale po kolei, czyli postawmy się na miejscu takiego kupującego, który przegląda różne biurka, odwiedza różne strony odwiedza i zastanawia się jak wybrać biurko z regulowaną wysokością blatu. Na początek powinniśmy zacząć od wyboru stelaża.

Stelaż regulowanego biurka do pracy na stojąco

Myślę, że jeżeli chodzi o stelaż to na pewno trzeba zwrócić uwagę na zakres unoszenia się, czyli na jego minimalną wysokość oraz maksymalną wysokość blatu. Na rynku są najczęściej spotykane dwa modele stelaży z dwoma segmentami lub z trzema i te dwu segmentowe stelaże zazwyczaj mają mniejszą możliwość regulacji niż te trzy segmentowe.

Dwa czy trzy segmenty?

Dla osób o średnim wzroście w zupełności wystarczy stelaż dwusegmentowy. Stelaże trzy segmentowe to już bardziej dla osób skrajnie niskich lub skrajnie wysokich. Ponieważ taki stelaż ma zazwyczaj dużo mniejszą minimalną wysokość jak i można go podnieść nieco wyżej. Sugerując się naszymi stelażami to taki 3 segmentowy stelaż proponowalibyśmy osobom o wzroście około 2 metrów lub skrajnie niskim poniżej 150cm.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie stelaz_czarny.jpg
Dwa segmenty
Trzy segmenty

Jedno czy dwu silnikowy?

Kolejna kwestia to silniki. Są stelaże wyposażone w jeden lub dwa silniki. Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy nimi to jest przede wszystkim na pewno nośność. Te z dwoma silnikami mają dużo większą nośność i jeżeli chcemy stworzyć jakieś naprawdę fajne miejsce pracy to warto się zaopatrzyć w stelaż z dwoma silnikami. Ale też patrząc w przyszłość to warto dołożyć te kilkaset złotych więcej, bo to nie jest jakaś wielka różnica, to kwestia 300-400 złotych, a tak naprawdę mamy stelaż na lata i w przyszłości ewentualnie możemy wymienić sam blat.

Panel sterowania

Przy wyborze stelaża warto również zwrócić uwagę na panel sterowania. Dobrze, aby miał możliwość zapisywania pozycji, dzięki czemu możemy jednym kliknięciem zmienić wysokość blatu i nie musimy zapamiętywać, jaka to wysokość była. Nasze biurka są wyposażone w panele z możliwością zapisu 4 wysokości. Dzięki czemu bez problemu mogą pracować przy nim 2 osoby i zapisać swoje wysokości użytkowania.

Blat biurka

Wybór blatu tak jak w przypadku stelaża zacząć od ustalenia budżetu. Jeżeli dysponujemy większymi środkami i zależy nam na trwałym blacie, polecamy, aby skupić się na blatach z litego drewna. Są one trwalsze. Jednak potrafią być kilkukrotnie droższe.

Blat z litego dębu 28mmnasze biurka ELEGANT
Blat z płyty laminowanej 36mm nasze biurka MODERN

Wymiary blatu

Wybierając blat powinniśmy zadbać, aby miał odpowiednie wymiary. Jeżeli chodzi o grubość blatu to jest to raczej aspekt wizualny (na każdej grubości będzie nam się pracowało jednakowo). Ważną kwestią jest aby biurko miało najlepiej 80cm głębokości ( minimalnie 75cm) oraz 140cm szerokość ( minimalnie 120cm). Są to wymiary, które pozwalają na naprawdę wygodną pracę.

Podsumowując

Wybierając biurko do pracy na stojąco w pierwszej kolejności ustalić budżet, jaki możemy przeznaczyć na biurko. Następnie dopasować do siebie stelaż i tutaj lepiej zainwestować trochę więcej w lepszy stelaż. Mając odpowiedni stelaż możemy do tego dobrać blat z płyty lub z litego drewna, który też musi mieć odpowiednie wymiary.

Zobacz poprzedni wpis „

More articles