PNS 14: Top 5 aplikacji pomocnych w pracy

Jest to nasz 14 odcinek, w którym opowiemy o 5 aplikacjach, które pomagają nam w codziennej pracy.

1. Nozbe

Dla mnie numer jeden, jeżeli chodzi o moją produktywność. Czasami nawet śmieję się, że gdyby ktoś odebrał mi dostęp do Nozbe, albo aplikacja nagle przestała działać, to nie wiedziałbym co mam robić.

Plusy:

  • stworzona przez Polaka – Michała Śliwińskiego
  • całkowicie darmowa do użytku prywatnego

2. Notion

Notion traktuję jako miejsce, gdzie przechowuję wszystkie notatki z książek czy podcastów. Bardzo proste i intuicyjne narzędzie, pomaga w segregowaniu myśli i poszerzaniu zagadnień. Dla mnie jest to skarbnica mojej wiedzy. Jeżeli nie chcę zgubić moich notatek, to zapisuję je właśnie tam. Do niedawna korzystałem jeszcze z Obsidiana, który jest równie fajny, jednak dla mnie Notion okazało się lepszym wyborem – głównie przez swoją prostotę. Jednak dużą zaletą Obisdiana jest to, że przechowuje wszystkie pliki na Twoim dysku, przez co nigdy nie utracisz do nich dostępu. W przypadku Notion przechowywane są one na zewnętrznym serwerze.

Plusy:

  • możliwość udostępniania notatek w postaci strony www, która będzie ogólnodostępna
  • prosta obsługa, bardzo intuicyjna
  • integracja z wieloma systemami
  • tysiące gotowych szablonów
  • darmowa

3. Cold Turkey Blocker

Aplikacja, która blokuje wybrane przez nas strony www, a w wersji płatnej również aplikacje. W skrócie wygląda to tak, że wybierasz zakres godzin (np. 8-12), następnie strony, które chcesz zablokować i włączasz aplikację. Jeżeli zablokujesz Twittera, a w trakcie pracy postanowisz sprawdzić najnowsze wpisy, to aplikacja wyrzuci szary ekran, a Ty szybko przypomnisz sobie, że to czas na pracę, a nie Twittera. Mi pomaga szczególnie w blokowaniu Youtube. Co najważniejsze nie możesz jej w żaden sposób wyłączyć. Musisz czekać do ustawionej przez siebie godziny, żeby odblokować dostęp. A uwierzcie mi, że kilka razy miałem moment, że nie chciało mi się pracować i chciałem jakoś zdjąć blokadę.  Dla mnie Top 3, jeżeli chodzi o produktywność.

Plusy:

  • wersja darmowa zezwala na blokowanie dowolnych stron

4. StayFree

Aplikacja, która pokazuje ile czasu spędzamy w konkretnych aplikacjach. Pozwala na ustawienie limitów i blokad. 

5. Dysk Google

Miejsce, w którym przechowujemy wszystkie niezbędne pliki i notatki. Wszystko posegregowane w odpowiednie foldery, dzięki czemu w każdej chwili możemy wrócić i odnaleźć to co potrzebujemy.

I na koniec nie tyle aplikacje, co wtyczki do przeglądarki, z których korzystamy na co dzień.

Kill news feed

Może nie tyle aplikacja, co po prostu wtyczka do Chrome, pozwalająca usunąć tablicę na Facebooku. Facebooka używamy na co dzień do kontaktu z klientami, odpisujemy na wiadomości, czasami musimy coś opublikować, dlatego nie możemy go po prostu zablokować. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie ta wtyczka. Dzięki temu jedyne, co może mnie rozproszyć po wejściu na Facebooka, to nieodczytane wiadomości. Nie widzę żadnych nowych treści, dzięki czemu nie marnuję czasu.

Ostatnio po przesiadce na Macbooka zacząłem korzystać z Safari i tam niestety ta wtyczka nie jest dostępna – ale jest inne, równie łatwe rozwiązanie. 

Rozwiązanie dla Safari: https://antonosika.github.io/newsfeed-eradicator/

ADGuard

Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zamienić znanego wszystkim Adblocka na płatnego ADGuarda. Wykupiliśmy wersję dla kilku urządzeń w dożywotniej licencji i powiem szczerze, że to najlepszy blocker reklam, jakiego do tej pory używałem. Szczerze mówiąc nie pamiętam, kiedy gdziekolwiek wyświetliła mi się jakaś reklama. Program jest genialny: tylko od 22 lutego zablokowała mi ponad 17 tysięcy reklam! To pierwsza płatna aplikacja w tym zestawieniu, ale warta swojej ceny.

LanguageTool

Aplikacja, która oprócz sprawdzania błędów, dodatkowo podpowiada miejsca, w których powinno się użyć znaków interpunkcyjnych. Mega przydatne narzędzie dla osób, które w codziennej pracy tworzą treści dla swojej marki: czy to w formie artykułów, czy nawet zwykłych postów na social media. Darmowe i niewielkich rozmiarów narzędzie, must have każdego internetowego twórcy. 

More articles