Nie istnieją normy, które jasno wyznaczają dla kogo zostały zaprojektowane i stworzone automatycznie regulowane biurka, a odpowiedź „dla wszystkich ludzi” – jest zbyt ogólna. W tym artykule skupimy się na grupach osób, dla jakich posiadanie tego mebla będzie niezaprzeczalną korzyścią.

Dzieci i młodzież

„Siedź spokojnie, cicho i uważaj!” – każda osoba słyszała takie zdanie wielokrotnie w trakcie procesu edukacji. Wielu uważało, że to najlepszy sposób uczenia się, a w rzeczywistości jest… wręcz przeciwnie! Biurko stworzone do pracy siedząco-stojącej wzmacnia ruchy ciała, co zmienia tradycyjną koncepcję uczenia się. Nadmierne siedzenie jest szkodliwe dla zdrowia, a zarówno uczniowie, jak i studenci postawieni są przed różnymi wyzwaniami wynikającymi z braku aktywności w trakcie trwania zajęć. Zwykle takie osoby nie zmieniają pozycji ciała przez wiele godzin przy swoich biurkach, co może zwiększać szanse na otyłość i powodować zaburzenia uwagi.

Naukowcy przeprowadzili badanie w celu odnotowania zmian zachodzących w uczniach. W eksperymencie wzięło udział 374 uczniów szkół podstawowych. Podzielono ich na dwie grupy – jedna korzystała z biurek siedząco-stojących, a druga z tradycyjnych. Badanie ujawniło kilka kluczowych czynników, które mogą pomóc uczniom poprawić ich doświadczenia w klasie. Badacze prześledzili tętno, intensywność ruchu i spalone kalorie, aby ustalić rzeczywiste zalety korzystania z biurek automatycznie regulowanych.

Wnioski były następujące:

  • korzystanie z biurka pomogło uczniom zachować większą aktywność i przyspieszyło proces spalania kalorii (w badaniu uczniowie nie stali cały czas, używali również ergonomicznego fotela),
  • osoby z nadwagą spalały więcej kalorii, gdy korzystały ze stojącego biurka, w porównaniu do uczniów o wadze zgodnej z BMI (Body Mass Index – współczynnik umożliwiający określenie prawidłowej masy ludzkiego ciała)

Zastosowanie biurek usprawniło proces spalania kalorii – to już zostało udowodnione, ale czy biurko wpływa na naukę? W tym samym badaniu psychologowie skupili się także na obserwacji podopiecznych, a w szczególności ich: uważności, zaangażowaniu, podejmowaniu interakcji z nauczycielem oraz czynnej aktywności w tworzeniu notatek podczas zajęć.

Wyniki badań ujawniły, że biurko do pracy siedząco-stojącej poprawia sprawność ciała uczniów, zwiększając ich aktywność w nauce. Stacje z regulacją wysokości okazują się korzystne dla środowiska edukacyjnego, skupiając kilka pozytywnych czynników: znaczne korzyści zdrowotne, zwiększona koncentracja, zaangażowanie w realizowane zadania, lepsze zarządzanie i efektywne pożytkowanie energii. Kiedy uczniowie stoją przy swoich biurkach, stają się bardziej czujni i skupieni, ponieważ pozycja stojąca poprawia przepływ krwi, dzieci wówczas mogą myśleć jeszcze wydajniej.

Szkoły powinny zainwestować w regulowane stacje, aby zmienić odwieczne przekonanie, że siedzenie bez ruchu w klasie pomaga uczniom być bardziej uważnym i skupionym.

Studenci

Podobnie jak w przypadku uczniów – studenci potrzebują ruchu, aby uzyskać pełen potencjał podczas nauki. Ta kwestia nie jest problematyczna, gdy zajęcia odbywają się z przerwami w różnych salach, jednak nauka w warunkach domowych jest bardziej wymagająca, szczególnie w trakcie „trwania sesji”. Zdobywanie wiedzy do egzaminów to nierzadko wiele godzin spędzonych przed komputerem lub laptopem, czytanie naukowej literatury i tworzenie notatek. Nie ulega wątpliwości, że do wykonywania wspomnianych aktywności niezbędne jest posiadanie starannie zorganizowanego stanowiska. Nie ma możliwości, aby skupić się na efektywnej nauce, gdy brak komfortu jest silnie odczuwalny. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której studenci są rozdrażnieni i pomimo wielogodzinnej nauki nie zdobywają adekwatnej (do swoich wysiłków) wiedzy. Zastosowanie ergonomicznego biurka przyczyni się nie tylko do wydajniejszej nauki, ale będzie również istotnym krokiem w świadomej poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Pracownicy biurowi i zdalni

Przyjmowanie jednej pozycji jest główną przyczyną wielu problemów związanych ze zdrowiem w miejscu pracy. Korzystanie z regulowanego biurka podczas wykonywania obowiązków pozytywnie stymuluje pracę mózgu oraz wpływa na właściwą kontrolę wagi. Entuzjaści zdrowia uważają, że po posiłku należy wstać, ponieważ pomaga to lepiej kontrolować poziom cukru we krwi. Stanie może być również lepszym wyborem w leczeniu przewlekłego bólu, a taką praktykę umożliwia siedząco-stojąca stacja robocza. Dodatkowym atutem korzystania z tego typu biurka jest ochrona zdrowia (zmniejszone ryzyko chorób serca) i stymulowanie aktywności fizycznej. Praca siedząca, wbrew pozorom – wcale nie jest relaksująca, ponieważ bazuje na wymuszonej pozycji ciała. Niski poziom energii to kolejna powszechna rzecz, której doświadczają ludzie. Zmiana ułożenia zwiększa sprawność oraz skupienie. Stacja robocza z regulacją wysokości staje się niezbędnym elementem wyposażenia przestrzeni biurowej. Przy tak wielu korzyściach, pracownicy z łatwością mogą cieszyć się komfortowym środowiskiem pracy.

Polecamy przeczytać nasz artykuł o korzyściach (zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy) związanych z posiadaniem biurka regulowanego, z którego dowiesz się jeszcze więcej.

Pasjonaci – gracze

Biurka automatycznie regulowane będą wartościowe nie tylko dla osób, które wykonują przy nich swoje obowiązki! Myśląc o stanowisku gamerskim, często skupiamy się na technologii, takiej jak komputer do gier z optymalnymi podzespołami czy nowoczesny monitor – chociaż są to kluczowe elementy w tworzeniu konfiguracji gamingowej, ergonomia jest równie ważna. Gracze, podobnie jak pracownicy biur, prowadzący siedzący tryb życia przed ekranem, są podatni na szkodliwe skutki.

Specjaliści w dziedzinie e-sportu, którzy trenują do 10 godzin dziennie, są podatni na ból cieśni nadgarstka, ból pleców i niepokój społeczny. Niezależnie od tego, czy ktoś jest profesjonalnym graczem, streamerem, czy po prostu pasjonuje się grami, miejsce zajmowane przy biurku jest tak samo istotne.

Kwestia niewłaściwej postawy i negatywnych nawyków podczas grania, stała się tak powszechna, że powstały obecnie kliniki, takie jak The Center for e-Sports Medicine i 1HP, które są przeznaczone do leczenia urazów e-Sportowych. Chociaż ból może być początkowo tępy i wydawać się niewielkim problemem, nieleczony może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.

Stosowanie zasad ergonomii podczas grania jest nie tylko korzystne dla organizmu, ale może również poprawić jakość rozgrywki. Zmniejszenie obciążenia mięśni poprzez użytkowanie biurka regulowanego – umożliwia osiągnięcie większej wydajności w grze!

Dodaj komentarz

Add to cart